właściwości zdrowotne kofeiny

5 właściwości zdrowotnych kofeiny

Kawa jest najpopularniejszym, ale nie jedynym źródłem kofeiny. W zależności od źródła, kofeina ma inną nazwę. Kiedy mówimy o kofeinie w herbacie – jest to teina. Kiedy pochodzi z guarany – nazywamy ją guaraniną, z kolei kiedy mowa o kofeinie z popularnej yerba mate – chodzi o mateinę. W niewielkiej ilości jest także obecna w kakao.

Każdego dnia, wielu z nas spożywa niemałe ilości kofeiny. Ale czy zastanawiała(e)ś się kiedyś, jakie korzyści może Ci to przynieść? Bo może!
Oto kilka z nich:

1. Ochrona układu nerwowego

Zmniejsza ryzyko rozwoju demencji starczej i zaburzeń kognicji oraz może wpływać na zmniejszenie występowania zaburzeń neurologicznych, w tym Choroby Alzheimera.

2. Poprawa nastroju i zwiększenie motywacji

Uważa się, że za poprawę nastroju i motywację widoczną u wielu konsumentów odpowiada zwiększone wydzielanie dopaminy oraz serotoniny.

3. Wspomaganie pracy wątroby i działanie hepatoprotekcyjne

Spożycie większych ilości kofeiny zawartej w kawie znacznie zmniejsza ryzyko włóknienia i marskości wątroby u osób z niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem tego narządu.

4. Usprawnienie spalania tkanki tłuszczowej

Kofeina ma udowodniony wpływ na wzrost dziennego wydatku energetycznego oraz zmniejszony pobór energii z dietą (poprzez hamowanie apetytu), co ułatwia wygenerowanie ujemnego bilansu energetycznego i usprawnia utlenianie zmagazynowanych lipidów.

5. Stymulacja układu oddechowego

Kofeina niekiedy stosowana jest w leczeniu zaburzeń oddychania. Stąd też jest częstym składnikiem leków rozszerzających oskrzela.

Podsumowanie

To główne właściwości prozdrowotne samej kofeiny. Natomiast kawa posiada ich jeszcze więcej! Kawa, poza kofeiną zawiera blisko tysiąc innych substancji bioaktywnych. M. in. lipidy, cukry, witaminy i związki mineralne, związki fenolowe, alkaloidy, kwasy organiczne oraz substancje aromatyczne. Jednymi z najpopularniejszych składników kawy, poza kofeiną, są: kwas chlorogenowy, kwas kawowy, trygonelina oraz kafeol i kafestol. Dzięki tej całej złożoności składu kawy, może ona kompleksowo wpływać na poprawę Twojego zdrowia.

Prawda, że jest to wyjątkowa substancja? Jej niezwykła moc i popularność sprawiły, że jej motyw zaczął się pojawiać również w kulturze, w licznych żartach, powiedzonkach, hasłach na koszulkach itp. Jeśli również uważasz kofeinę za ciekawy symbol, z pewnością spodoba Ci się biżuteria z motywem jej wzoru chemicznego. Czy jest lepszy sposób, by podkreślić swoje zamiłowanie do kawy i kofeiny?!

Jak skutecznie podnieść poziom serotoniny?
11 prozdrowotnych właściwości kawy – czy znasz wszystkie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Kategorie
Wybrane dla Ciebie
Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Zamknij
Zamknij
Kategorie