radosna kobieta na polu maków w słoneczny dzień

Jak skutecznie podnieść poziom serotoniny?

Serotonina jest jednym z neuroprzekaźników, które odpowiadają za utrzymanie stabilności psychologicznej, dobrego nastroju i uczucia szczęścia. Niedostatek serotoniny może leżeć u podłoża depresji i innych zaburzeń nastroju, tak więc bez wątpienia do takiego stanu nie chcemy doprowadzać. Warto zatem profilaktycznie wprowadzać do stylu życia odpowiednie zabiegi, które pomagają dbać o właściwe stężenia serotoniny w mózgu.

Sposoby na podniesienie serotoniny

  1. Spotkania towarzyskie – regularna interakcja z innymi, a w szczególności z osobami za którymi przepadamy i w których obecności czujemy się dobrze, pomaga w utrzymywaniu dobrej gospodarki serotoninowej. Człowiek jest istota stadną i wiele doniesień naukowych dowodzi, że samotność nie tylko podkopuje naszą psychikę, ale i wpływa negatywnie na zdrowie fizyczne. Tak więc integrujmy się na zdrowie!
  2. Umiarkowana aktywność fizyczna – koniecznie powtarzana regularnie. Powtarzane kilka razy w tygodniu łagodne ćwiczenia, takie jak np. jazda na rowerze, jogging, czy nawet joga, wpływają nie tylko na serotoninę, ale i na inne aspekty zdrowia mózgu, które pozwalają nam utrzymać dobre samopoczucie. Jest też wiele aspektów pośrednich, jak np to, że lepszy skład ciała (więcej mięśni a mniej tłuszczu) wpływa na poprawę sprawności i zdrowia ogólnego, co także wpływa na jakość życia i redukuje ryzyko depresji.
  3. Pozytywne myślenie – warto wprowadzać w swoim życiu elementy rozwoju osobistego, takie jak np. spisywanie codziennych notatek, co Ci się dobrego przydarzyło. Budowanie pozytywnych wzorców myślowych w dłuższej perspektywie wpływa na biochemię mózgu i przynosi ogrom korzyści.
  4. Jasne światło – nasze zdrowie psychiczne jest poniekąd uzależnione od działania rytmu dobowego, a co za tym idzie też od światła. Jasne, dzienne światło jest aktywizujące i pobudza mózg do produkcji hormonów szczęścia. Mniejsza ilość światła słonecznego w jesień i zimę jest jednym z powodów częstszego występowania etapów depresyjnych. Wpływ światła na mózg i samopoczucie jest na tyle fascynujący, że stosowane są terapeutycznie specjalne „lampy antydepresyjne”, o bardzo jasnym, zimnym świetle, które imitują światło słoneczne.
  5. Odpowiednia dieta – szczególnie dostarczająca odpowiedniej ilości kalorii (nie za dużo i nie za mało), wystarczających ilości aminokwasu tryptofanu oraz mikroelementów, w szczególności witamin z grupy B. Unikać za to należy w szczególności mocno przetworzonej żywności, o niskiej gęstości odżywczej. Pamiętaj, że dieta wpływa na praktycznie każdy aspekt zdrowia!
Szukasz prezentu dla kawosza? Właśnie go znalazłeś!
5 właściwości zdrowotnych kofeiny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Kategorie
Wybrane dla Ciebie
Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Zamknij
Zamknij
Kategorie