język esperanto - co to jest

Język esperanto

Różne języki zazwyczaj przypisujemy konkretnym narodowościom. Są jednak języki, które są niezależne od ram państwowych. Współczesnym przykładem może być łacina, która nie jest obecnie używana do zwyczajnej komunikacji, a jedynie jako język fachowy w naukach biologicznych. Jest jednak jeden wyjątkowy język, który z założenia ma usuwać ramy i łączyć ludzi w uniwersalnej komunikacji. Przeczytaj o uniwersalnym języku Esperanto.

Czym jest język esperanto?

Początkowo nazywano go językiem międzynarodowym, a z założenia ma być językiem uniwersalnym, łamiącym bariery komunikacyjne. Nie jest jeżykiem urzędowym w żadnym państwie, jednak i tak operuje nim wiele ludzi na całym świecie. Klasyfikowany jest jako język sztuczny i język pomocniczy. Stworzono go na bazie wielu języków indoeuropejskich. Jego prostota sprawia, że jest bardzo łatwy do nauczenia się.

Pierwsza, prymitywna wersja esperanta została przedstawiona przez autora w 1878 roku w książce Lingwe Uniwersala. W kolejnych latach powstały jeszcze trzy kolejne, bardziej dopracowane wersje, a ostatnia z nich jest stabilna do dziś. W 1887 roku twórca wydał książkę pod tytułem Unua Libro („Pierwsza Książka”), znaną też pod alternatywnym tytułem Język międzynarodowy. Zamenhof opublikował tę książkę pod pseudonimem Dr Esperanto, od czego wzięła się ostateczna nazwa języka.

Dr Esperanto - Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny

Unua Libro („Pierwsza Książka”) – okładka

Symbolami esperanta jest gwiazda i biało zielona flaga:

język esperanto - zielono biała flaga esperancka

Zielono-biała flaga esperancka

To właśnie w języku esperanto opracowaliśmy nazwę naszej marki. Feliĉa molekulo w esperanto znaczy „szczęśliwa cząsteczka”. Inspiracją było nie tylko bardzo atrakcyjne brzmienie języka, ale i sama idea leżąca u jego podstaw, czyli stworzenie komunikacji uniwersalnej, która rozmywa granice między ludźmi.

Twórca języka esperanto

Inicjatorem tego pięknego języka był Ludwik Zamenhof. Był to polski lekarz okulista, który za życia otrzymał aż 8 nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla! Urodził się w 1859 roku w Białymstoku i miał aż dziesięcioro rodzeństwa. Za jego dzieciństwa Białystok zamieszkiwało społeczeństwo będące sporą mieszanką kulturową, również pod kątem języków, jakimi operowano. Niewątpliwie środowisko, w jakim się wychowywał, wpłynęło na całą jego karierę zawodową i osiągnięcia. Już od najmłodszych lat uważał, że wprowadzenie uniwersalnego języka powinno rozwiązać znaczną ilość problemów ludzkości. Był to człowiek czynu, który nie poprzestał na rozmyślaniach, a efekty jego pracy są nadal obecne na całym świecie.

Tłumacz esperanto

Jeśli chcesz przetłumaczyć coś z lub na esperanto, to narzędzie do tego na pewno już znasz, choć o tym nie wiesz. Otóż język esperanto jest dostępny w bazie Google Translate. Zdziwieni? Na początku też byliśmy :D

Jest też spisana tabela ze słownikiem esperanta w Google Docs, a przejrzeć ją możesz TUTAJ.

Nauka języka esperanto

Dostęp do wiedzy, kursów, szkoleń oczywiście nie jest tak powszechny, jak w przypadku angielskiego czy hiszpańskiego, ale nadal jest dostępnych sporo opcji. Jeśli interesuje Cię nauka na poważnie, to warto zacząć poszukiwania od strony Polskiego Związku Esperantystów (Pola Esperanto Asocio) — esperanto.pl.

Innym sposobem jest skorzystanie z popularnej aplikacji Duolingo, która oferuje też możliwość nauki esperanta, pod warunkiem, że operujesz już językiem angielskim lub hiszpańskim.

Co oznacza próba srebra?
Mindfulness – czym jest trening uważności?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Kategorie
Wybrane dla Ciebie
Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Zamknij
Zamknij
Kategorie