młoda kobieta i piercing uszu

Przekłuwanie uszu – co musisz wiedzieć?

Przekłuwanie uszu to swego rodzaju rytuał, który pojawia się w życiu większości kobiet. Kolczyk w uchu to ciekawy sposób na wyrażenie siebie i dopełnienie ogólnego wyglądu. Jest to jednak ingerencja w swoje ciało i jakby nie było, przerwanie ciągłości tkanek. Przez to wiele osób ma obawy, szczególnie gdy planujemy przekłuwanie uszu u swoich dzieci. Po uzbrojeniu się w odpowiednią wiedzę jest to jednak bezpieczny zabieg, który przeprowadza się jednorazowo, a satysfakcja pozostaje na długo.

Kiedy i jak przekłuwać uszy?

Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie, kiedy i jak przekłuwać uszy. Ta decyzja jest bardzo osobista i zależy od wielu czynników, między innymi od wieku, stylu życia i pożądanego wyglądu. Niektórzy ludzie decydują się na przekłucie uszu jako dzieci lub w wieku nastoletnim. Inni decydują się dopiero w dorosłości. Dobrze wykonane przebicie może być jednak bez problemu przeprowadzone nawet u kilkuletnich dzieci, pod warunkiem zachowania odpowiedniej higieny po zabiegu i utrzymania przez nie świadomości jak się z kolczykami obchodzić.

Istnieją różne metody przekłuwania uszu, a zazwyczaj robi się to specjalnym pistoletem lub igłą. Przekłuwanie ucha igłą jest z reguły droższe, jednak często właśnie ta metoda uznawana jest za lepszą i preferowaną. Wiele osób jest w stanie dopłacić, by ich dziurka w uchu wykonana była przez piercera igłą, a nie pistoletem.

przekłuwanie uszu pistoletem

Tak wygląda przekłuwanie ucha pistoletem do piercingu.

Ważniejsze od metody jest jednak to, w jakich warunkach nastąpi przekłucie. Jeśli decydujesz się na piercing uszu, postaw głównie na bezpieczeństwo. Przekłuwanie uszu pistoletem, jak i za pomocą igły powinno być wykonywane w pełni sterylnym sprzętem, z zachowaniem pełnych zasad higieny. Wybierz renomowany salon piercingu, by mieć pewność, że warunki zabiegu będą odpowiednie. Upewnij się, że miejsce, w które idziesz, jest czyste i sterylne, a osoba, która robi piercing ucha, jest doświadczona. Ostatnią rzeczą, którą chcesz, jest zakażenie i infekcja!

Kolczyki są ważnym elementem garderoby wielu ludzi. Są też świetnym sposobem na wyrażenie swojego osobistego stylu. Przy tak wielu dostępnych opcjach, na pewno znajdzie się idealna para kolczyków dla każdego.

Ile kosztuje przekłucie uszu?

Zastanawiasz się, jaki jest koszt przekłucia ucha? Przebicie uszu może kosztować od 30, do nawet 150 zł. Na cenę ma wpływ wiele czynników. Wpływa na nią sposób przekłucia (igła jest droższa niż pistolet), renoma i lokalizacja salonu, czy jest to ogólny salon kosmetyczny, czy profesjonalne studio piercingu, a także miejsce przekłucia.

Koszt może też zależeć od rodzaju kolczyków, które są pozostawiane w uchu po przekłuciu. Większość salonów te najbardziej podstawowe i bezpieczne oferuje w cenie usługi.

piercing ucha

Jak dbać o przekłute uszy?

Przekłuwanie uszu jest fajnym sposobem na wyrażenie siebie, ale ważne jest, aby odpowiednio zadbać o uszy i swoje nowe kolczyki, aby uniknąć infekcji. Kolczyki powinny być wykonane z materiału nieuczulającego, takiego jak stal chirurgiczna lub tytan. Powinny być również zmieniane co 4 do 6 tygodni.

Ważne jest również, aby unikać dotykania miejsca przekłucia brudnymi rękami. Pamiętaj o dokładnym myciu rąk przed wszelkimi czynnościami związanymi z pielęgnacją okolic piercingu. Uważaj też z kosmetykami. Jeśli stosujesz np. lakier do włosów, to należy szczególnie uważać, by nie pryskać nim na ucho. Podobnie z kremami do twarzy — należy mocniej uważać na okolice ucha.

Jeśli w jakiś sposób zanieczyścisz ranę, to pamiętaj, aby dokładnie umyć obszar wokół piercingu. Aby wyczyścić uszy, użyj łagodnego roztworu wody z mydłem lub roztworu soli fizjologicznej przeznaczonego do pielęgnacji kolczyków. Delikatnie czyść okolice kolczyka dwa razy dziennie aż do zagojenia. Pamiętaj, aby dobrze osuszyć okolice dziurki po czyszczeniu. Unikaj używania wacików, które mogą podrażnić gojącą się tkankę.

Jeśli będziesz odpowiednio dbać o swoje przekłute uszy, to powinny zagoić się w ciągu 4-6 tygodni. Czas ten może się wydłużać przy niektórych czynnikach towarzyszących, jak podeszły wiek lub różne schorzenia, np. cukrzyca lub zaburzenia immunologiczne.

Dodatkowo należy unikać ekspozycji na nadmierne ciepło, takie jak podczas wizyty w saunie lub solarium, do czasu pełnego zagojenia rany. Nadmiar ciepła mógłby wydłużać proces gojenia i niestety zwiększyć ryzyko infekcji.

Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące swojego piercingu lub zauważasz niepokojące zmiany, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą od piercingu.

Z czego powinny być wykonane pierwsze kolczyki?

Istnieje wiele różnych rodzajów kolczyków. Ale jeśli chodzi o pierwsze kolczyki zaraz po wkłuciu, ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj. Tak dla bezpieczeństwa. Ryzyko infekcji może być spore przy zastosowaniu nieodpowiedniego rodzaju kolczyka, szczególnie gdy przebijana jest chrząstka, która goi się dłużej.

Standardem na pierwsze kolczyki na czas gojenia rany są te wykonane ze stali nierdzewnej lub tytanu, ponieważ mają najmniejsze ryzyko wywołania reakcji alergicznej. Po nich najlepiej sięgać po hipoalergiczne srebro i złoto lub chirurgiczna stal nierdzewna.

Niektórzy ludzie są uczuleni na pewne metale. W przypadku biżuterii najbardziej problematyczny jest nikiel, którego domieszki są w większości biżuterii srebrnej. Oczywiście są wyjątki, takie jak biżuteria feliĉa molekulo, która jest wykonana z hipoalergicznego srebra bez domieszki niklu.

Jeśli jeszcze nie wiesz, jakie dokładnie chcesz mieć kolczyki w uchu, to sprawdź poniższe inspiracje ze srebra bez niklu:

Mindfulness – czym jest trening uważności?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Kategorie
Wybrane dla Ciebie
Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Zamknij
Zamknij
Kategorie