grawerowana blaszka z próbą srebra 925

Co oznacza próba srebra?

Eleganckie naszyjniki, subtelne bransoletki, wyjątkowe kolczyki — srebro daje wiele jubilerskich możliwości. Jego uniwersalność sprawia, że stanowi dopełnienie nie tylko damskich, ale także i męskich stylizacji. Tym, co nas przyciąga podczas zakupu biżuterii, czy to dla siebie, czy w celu obdarowania drugiej osoby, jest przede wszystkim wygląd wyrobu. Jednak oprócz aspektów wizualnych, równie ważna jest jakość biżuterii wykonanej z tego srebrzystobiałego metalu. Jak ją rozpoznać?

Srebro — biżuteria ze starożytną historią w tle

Antyczne malarstwo pokazuje, że już w czasach starożytnych srebro były wykorzystywane do wyrobu ozdób biżuteryjnych. Od czasów przed naszą erą aż po dziś, cieszy się ono niesłabnącą popularnością w jubilerskim świecie. Ten śnieżnobiały metal cechuje niezwykła delikatność i plastyczność, co jednocześnie ułatwia jego obróbkę, ale też powoduje, że jest on mniej odporny na uszkodzenia. Wychodząc naprzeciw dużej miękkości srebra, aby stworzyć wytrzymałą biżuterię, domieszkuje się go z innymi metalami, a efektem tego są różne próby jubilerskich wyrobów.

Próba srebra — ile srebra w biżuterii

Za pomocą próby określa się zawartość czystego chemiczne srebra w danym wyrobie jubilerskim. Ponieważ najczęściej wyraża się ją w promilach, jeśli na biżuterii znajduje się informacja o próbie 830, oznacza to, że zawiera ona 83% tego szlachetnego metalu. Im wyższa wartość, tym więcej srebra i jednocześnie lepsza jakość biżuterii oraz komfort jej noszenia. A co z pozostałymi procentami? Najczęściej stanowi je miedź, kadm czy cynk. W przypadku srebrzystego kruszca możemy się spotkać z czterema próbami: 925, 875, 830 oraz 800. Choć za najbardziej szlachetną uznaje się biżuterię zawierającą 92,5% czystego srebra, popularnym wyborem są również niższe próby, nie tylko ze względu na niewygórowaną cenę, ale i wciąż dobrą jakość.

Enigmatyczny znak probierczy

Aby zamknąć furtkę oszustom, powołane zostały urzędy probiercze, które badają wyroby biżuteryjne pod kątem użytego metalu oraz jego zawartości w stopie. Dzięki temu mamy pewność, że wybrana ozdoba rzeczywiście jest wykonana ze srebra, a jego ilość jest zgodna z oznakowaną próbą. Wszystko można wyczytać ze znaku probierczego, który zgodnie z polskim prawem musi być umieszony na biżuterii. Znajduje się na nim symbol (w przypadku srebra jest to kobieta), litera określająca urząd probierczy, a także odpowiednie oznaczenie próby.

Pielęgnacja srebrnej biżuterii

Gdy już wybierzemy swoją srebrną biżuterię, w kolejnym kroku musimy o nią odpowiednio zadbać. Istotne będzie regularne czyszczenie, np. za pomocą dedykowanych chusteczek, a także właściwe przechowywanie, które zabezpieczy ją przed wilgocią czy światłem.

Srebrna biżuteria dla każdego

Srebrna biżuteria to doskonały pomysł na prezent dla bliskiej osoby czy obdarowanie samego siebie. Jej uniwersalność oraz atrakcyjna cena sprawiają, że staje się silnym konkurentem droższego złota czy platyny. Podczas zakupów kierujmy się nie tylko przyciągającym uwagę wyglądem, ale też znajdującym się na biżuterii oznaczeniem — tylko wtedy będziemy mieć pewność, że dana bransoletka czy naszyjnik jest dobrym jakościowo wyborem.

Próba złota – co znaczą oznaczenia na złotej biżuterii?
Język esperanto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Kategorie
Wybrane dla Ciebie
Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Zamknij
Zamknij
Kategorie