Bogactwo, władza, dostatek i potęga – to właśnie symbolizuje złoto w naszej kulturze. Połyskująco złoty kruszec już od ponad 6 tysięcy lat zdobi ludzkość z powodzeniem. Jest to jeden z najczęściej wybieranych materiałów na biżuterię. Szlachetność i autentyczność złota, jako materiału używanego w biżuterii, budzi często wątpliwości. Jednak prawo narzuca producentom obowiązek odpowiedniego oznaczania swoich wyrobów. Czym jest próba złota oraz co znaczą inne oznaczenia na biżuterii ze złota?
Ile złota w złocie – czyli co to jest próba złota?
Czyste złoto cechuje się wysokim poziomem miękkości i nie nadaje się do codziennego użytku. Dla poprawy wytrzymałości surowca, w jubilerstwie, używane są stopy złota i co najmniej jednego innego składnika. Gołe oko nie jest w stanie określić, ile złota ma w sobie obrączka, czy też kolczyki. Właśnie w tym celu na oznakowaniu biżuterii umieszczono informację o próbie złoto. Najprościej mówiąc, jest to procentowa informacja o poziomie złota w danym wyrobie jubilerskim.
To właśnie od próby zależy cena biżuterii, a także jej wytrzymałość na codzienne czynniki zewnętrze. Rozróżnia się dwa sposoby przedstawiania informacji o zawartości złotego kruszcu w stopie. Oprócz próby, ilość złota określa się również za pomocą karatów.
W celu uporządkowania prób, przypisano im poszczególne liczby:
- Próba 333 (6) – 33,3% czystego złota
- Próba 375 (5) – 37,5%
- Próba 500 (4) – 50%
- Próba 585 (3) – 58,5%
- Próba 750 (2) – 75%
- Próba 960 (1) – 96%
- Próba 999 (0) – 99,9%
Odpowiedniki oznaczeń według karatów:
- 8 karatów (próba 333)
- 9 karatów (próba 375)
- 10 karatów (próba 417)
- 12 karatów (próba 500)
- 14 karatów (próba 585)
- 18 karatów (próba 750)
- 22 karaty (próba 958)
- 24 karaty (próba 1000)
Jakie inne oznaczenia znajdują się przy złocie?
Oprócz prób, oznakowanie biżuterii ze złota, zawiera wiele innych ważnych informacji na temat poszczególnych towarów. Biżuteria wykonana z autentycznego złota musi również zawierać oznaczenie rodzaju metalu szlachetnego i miejsce nacechowania. Dodatkowo, przy stopach złota z innymi metalami szlachetnymi znajduje się oznaczenie ‘MET.’. Jeśli chodzi o oznaczenie rodzaju metalu szlachetnego, to każdemu przypisany jest inny symbol. W przypadku złota jest to rycerz.
Wszystkie te fakty, to ustanowione prawem znaki i cechy pobiercze. Są to więc chronione przez prawo znaki urzędowe, które oficjalnie potwierdzają oryginalność złota i jego ilość zastosowaną do wyrobu biżuterii. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są złote wyroby, których masa nie przekracza 1 grama.
Jak nie dać się oszukać i rozpoznać prawdziwe złoto?
Każda, oryginalna, złota biżuteria powinna mieć nabite urzędowe cechy probiercze. Jednak, jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe (np. mała biżuteria i brak miejsca), to autentyczność wyrobu poświadczana jest świadectwem badania. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto udać się do doświadczonego jubilera, który już w zaledwie kilka chwil będzie w stanie rozpoznać, czy rzekomo złota biżuteria jest prawdziwa. Przed zakupem zawsze warto spojrzeć na oznakowania, które mówią naprawdę wiele o produkcie.