para młodych ludzi z kieliszkami szampana świętuje rocznicę ślubu

Rocznice ślubu, jakie mają nazwy i co oznaczają?

Rocznica ślubu to wyjątkowe wydarzenie dla każdego małżeństwa. To dzień, w którym zakochani celebrują kolejny spędzony ze sobą rok oraz dojrzewanie pięknego uczucia. Tradycja świętowania rocznic ślubu wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Każda z nich ma swoją unikalną nazwę, która podkreśla trwałość więzów, a nawet może być wskazówką, jakimi prezentami obdarować małżonków. Jakie nazwy mają kolejne rocznice ślubu i co oznaczają?

Nazwy rocznic ślubu

1. Papierowa – to pierwsza rocznica ślubu, która jest wyjątkowym wydarzeniem dla wielu par. Nosi nazwę papierowej, ponieważ papier nie jest zbyt trwałym materiałem. Oznacza więc, że to dopiero początek wspólnej drogi oraz niezbędne jest dalsze umacnianie uczucia.

2. Bawełniana – druga rocznica ślubu nawiązuje do wykańczania wspólnego gniazdka. Według tradycji idealnym prezentem na tę okazję są bawełniane ręczniki, obrusy, pościele czy dywany, dzięki którym mieszkanie zakochanych będzie miłe i przytulne.

3. Skórzana – to trzecia rocznica ślubu, która swoją nazwą nawiązuje do cielesnego wymiaru związku. Małżeństwa po 3 latach wspólnego życia łączy jedność oraz intymna więź, podobnie jak czymś naturalnym jest skóra.

4. Kwiatowa lub owocowa – czwarta rocznica ślubu wskazuje na to, że związek jest w rozkwicie. Każdy wspólny dzień niesie świeżość i radość. To również czas, gdy wiele małżeństw decyduje się na potomstwo, nazywane też owocem łona.

5. Drewniana – piątka, okrągła rocznica ślubu kojarzy się z solidnym materiałem, jakim jest drewno. Para po pięciu latach wspólnego życia ma już trochę doświadczenia, a ich związek staje się coraz trwalszy. Nazwa ta nawiązuje też do budowy domu.

6. Cukrowa – jej inna nazwa to żelazne gody – po 5 latach małżeństwa zazwyczaj pojawia się pierwszy kryzys w związku, a do życia wkrada się rutyna. Miłość pary, która przetrwa ten okres, staje się jeszcze słodsza i przyjemniejsza niż na początku – po gorzkiej kłótni, następuje słodkie godzenie się.

7. Wełniana lub miedziana – wełna to przyjemny materiał, który kojarzy się z ciepłem i komfortem. Właśnie tak w związku czują się małżonkowie, którzy przeżyli ze sobą już 7 lat i wspólnie pokonali niejeden problem.

8. Brązowa – brąz to solidny, szlachetny materiał, który reprezentuje trwałość i siłę związku. Podobnie jak miedź i cyna, z których jest wykonany, małżonkowie zespalają się ze sobą mimo różnic i tworzą doskonały duet.

9. Gliniana – dziewiąta rocznica nazywana jest glinianą, ponieważ materiał ten po wypaleniu uzyskuje ponadprzeciętną trwałość. Po wzlotach i upadkach w ciągu pierwszych 9 lat małżeństwa następuje umocnienie więzi łączącej męża i żonę.

10. Cynową, aluminiowa – to bardzo ważna, okrągła rocznica ślubu, którą pary często decydują się na świętowanie w szerszym gronie. Cynk i aluminium to trwałe materiały, odporne na korozję – podobnie jak małżeństwo z dziesięcioletnim doświadczeniem z powodzeniem radzi sobie z problemami.

11. Stalowa – po 11 latach małżeństw związek staje się niejako „stalowy”, mocny i wytrzymały. Ponadto nabiera eleganckich rysów. Jest to jednak materiał podatny na korozję, co znaczy, że para musi zdawać sobie sprawę z kolejnych nadchodzących kryzysów.

12. Jedwabna – dwunasta rocznica ślubu również odnosi się do nazw tkanin. Z jedwabiu najczęściej szyje się bieliznę i inne najbardziej intymne części garderoby. Po rocznicy stalowej nadszedł więc czas na przypomnienie sobie o bliskości w związku oraz radości, jaką ona daje.

13. Koronkowa – kolejna rocznica ślubu również nawiązuje do materiału, z którego wykonuje się piękną bieliznę. Koronki są delikatne i misterne, ale też potrafią być trwałe i mocne – podobnie małżeństwo po 13 latach wspólnego życia może być nierozerwalne, ale wymaga to wspólnych wysiłków.

14. Kości słoniowej – to drogocenny surowiec wysoko ceniony przez miłośników sztuki i jubilerów. Jest luksusowy i ekskluzywny, podobnie jak czternasta rocznica ślubu. Osiągnięcie takiego stażu małżeńskiego jest niemałym wysiłkiem.

15. Kryształowa – kryształ to twardy, czysty, wytrzymały materiał, pełen szlachetności i wzniosłości. Opis ten idealnie odwzorowuje piętnastą rocznicę ślubu. Trwający tyle lat związek pokonał już wiele wzlotów i upadków więc, staje się coraz mocniejszy i piękniejszy.

obrączki na liściach

Według specjalistów od etykiety, rocznice od 16 do 19 nie mają swoich unikalnych nazw, chociaż z pewnością warto je świętować. Każdy kolejny rok jest ogromnym osiągnięciem, na który skład się ciężka praca i podsycanie miłości.

20. Porcelanowa – świętowanie dwudziestej rocznicy ślubu jest wyjątkowym wydarzeniem. Porcelana to tworzywo delikatne i kruche, ale niezwykle drogocenne. Podobnie wspólne spędzone dwie dekady to wybitnie osiągniecie, ale w dalszych ciągu istnieje ryzyko rozpadu związku, dlatego zabieganie o drugą osobę jest jak najbardziej pożądane.

25. Srebrna – wspólne spędzone ćwierćwiecze to ogromny sukces. Nic dziwnego, że nazwa tej rocznicy pochodzi od jednego z najcenniejszych metali szlachetnych.

30. Perłowa – perły są niezwykle piękne i wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są także rzadkim surowcem, podobnie jak małżeństwa, które osiągają tak wyjątkowy staż.

35. Koralowa – korale są symbolem spełnienia, ciepła i satysfakcji. Małżeństwo po 35 latach wspólnego życia również czuje się szczęśliwie i bezpiecznie w swoim towarzystwie.

40. Rubinowa – rubin jest rzadkim kamieniem, który przez swoją głęboką czerwoną barwę kojarzony jest z dojrzałą miłością. Współmałżonkowie po czterdziestu latach wspólnego życia – gdy ich dzieci założyły już swoje rodziny i wyfrunęły z gniazda – ponownie przypominają sobie o gorącym uczuciu, które ich łączy.

45. Szafirowa – im dłuższy jest staż małżeństwa, tym bardziej szlachetny materiał. Nic dziwnego, że 45-lecie zostało nazwane szafirowym, od nazwy kamienia, który uznawany jest za jeden z najtwardszych materiałów na ziemi.

50. Złota – pięćdziesiąta rocznica ślubu to jeden z najbardziej wzruszających momentów dla całej rodziny. Jej nazwa pochodzi od najszlachetniejszego metalu, czyli złota, co nawiązuje do mocnego i scementowanego związku.

55. Szmaragdowa lub platynowa – pięćdziesiąta piąta rocznica ślubu figuruje pod dwoma nazwani. Szmaragd to szlachetny kamień o jasnozielonej, czystej barwie, który symbolizuje miłość i poświęcenie, natomiast z platyny często wykonuje się obrączki, kojarzące się z trwałością związku.

60. Diamentowa – kamień ten jest prawdziwym królem wśród klejnotów. Wyróżnia go czysta, krystaliczna forma oraz niezwykła twardość. Podobnie małżeństwo z 60-letnim stażem jest niezwyciężone i niepokonane.

Jaki prezent dla żony na rocznicę ślubu?

Jest wiele możliwości, przy czym najlepiej sprawdzają się osobiste podarki, które nawiązują do jakichś wspólnych przeżyć, czy też do cech charakteru lub zainteresowań obdarowywanej partnerki. Jeśli mamy polecić coś w ciemno, to świetnym prezentem z niebanalnym znaczeniem jest biżuteria chemiczna. Przedstawia ona wzory molekuł szczęścia (serotoniny lub dopaminy), co doskonale symbolizuje wspólne, szczęśliwe lata, które są za Wami.

Molekuły szczęścia – co to takiego?
Próba złota – co znaczą oznaczenia na złotej biżuterii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Kategorie
Wybrane dla Ciebie
Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Zamknij
Zamknij
Kategorie