młoda kobieta w czarnej sukience przed lustrem

Pozytywne afirmacje — jak pokochać siebie?

Niewystarczająca wiara w siebie to powszechny problem. Często prowadzi do jeszcze bardziej destrukcyjnego zachowania, jakim jest sabotowanie siebie, za pomocą negatywnych myśli. W pośpiechu dzisiejszego świata coraz trudniej dostrzec pozytywne aspekty siebie, większość ludzi częściej, bądź rzadziej zmaga się z powracającymi negatywnymi myślami. Nieświadomie podkopujemy wówczas poczucie własnej wartości, spojrzenie na rzeczywistość. Zapominamy, że to my jesteśmy ośrodkami rzeczywistości. Sami ją tworzymy naszymi myślami, tym, co o sobie myślimy, w co wierzymy. Umysł bierze ważny udział w procesie kreowania otaczającego nas świata. Kształtuje zachowania, tworzy możliwości, pokazuje nam marzenia, które jesteśmy w stanie spełniać. Nastawienie jest więc kluczem do percepcji rzeczywistości. Jeśli jest ono negatywne, prawdopodobnie nasze życie nie będzie takie, jakiego byśmy oczekiwali. Pozytywne afirmacje to świetne narzędzie do walki z problemem i pielęgnacji swojej psychiki.

Afirmacja. Lekarstwo na złe nastawienie.

Można uporać się z tym, stosując afirmacje. Co to jest afirmacja? Są to zwykle proste zdania, które mają przypominać człowiekowi o jego marzeniach, tęsknotach, pragnieniach. Odgrywają istotną rolę w ich realizacji. Sceptycy powiedzą, że to absurdalne. Każdy i tak ma jakieś marzenia, więc niby jak wypowiadanie zdań miałoby pomóc w ich spełnieniu?

Ta metoda jednak działa. Nie ma w tym żadnej magii. To prosty mechanizm psychologiczny. Marząc o czymś, często nie potrafimy sprecyzować, czym to coś, właściwie jest? Może to być coś materialnego jak mieszkanie, samochód, czy nowa konsola. Częściej jednak chodzi o aspekt bardziej duchowy. Może chodzić o stworzenie więzi z drugą osobą itp. Niemożność nazwania obiektu naszych pragnień owocuje najczęściej tym, że dana osoba nie jest w stanie do tego dążyć. Tym samym przekreśla swoje szanse na osiągnięcie celu.

Afirmacja uświadamia samą istotę problemu (co chcemy osiągnąć?) oraz jego skalę (jak daleko jesteśmy od spełnienia marzenia?). Jeśli potrafimy nazwać to, co jest dla nas ważne, możemy skupić się na tym, by sukcesywnie, krok po kroku, zmierzać we właściwym kierunku. By nic nie wytrąciło nas z dążenia do celu, afirmacje należy regularnie powtarzać w myślach lub słowach. Najlepiej codziennie rano przed lustrem itp. Nie może ona jednak urosnąć do rangi natarczywej, obsesyjnej myśli, jedynej, na której się koncentrujemy.

Formułowanie afirmacji. Jak się do tego zabrać?

Jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, jaka moc tkwi w poprawnie sformułowanych i stosowanych afirmacjach, należy stworzyć odpowiednią myśl dla siebie. Formułowanie afirmacji to nic innego, jak przekuwanie fragmentów zdań, potarzanych często, lecz bez przekonania (często są to bardzo kruche, bliżej nieokreślone strzępki myśli), w silną i jasno sprecyzowaną sentencję, która zaprowadzi nas do celu. By zrobić to właściwie, można zastosować się do poniższych wskazówek.

Największą moc mają sformułowania, zaczynające się od „(ja) jestem”. To słowo ma siłę, która zaprowadzi Twoje życie na właściwe tory.
Zawsze należy używać czasu teraźniejszego. Deklaracja dotycząca „tu i teraz” sprawi, że stan, do którego dążymy, już nas otacza. Dla podświadomości nie istnieje przeszłość ani przyszłość. Afirmacja oddziałuje właśnie na naszą podświadomość. Działa więc tylko w teraźniejszości.
Koniecznie skup się na pozytywach. Myśl o tym, czego pragniesz, a nie o tym, czego nie chcesz.

Krótka i zwięzła forma jest najlepsza. Afirmacja z mniejszą ilością słów jest wygodniejsza. Łatwiej ją zapamiętasz i chętniej będziesz powtarzać. Formułując zbyt skomplikowane formy, oddalasz się od celu.

Trzeba włączyć choć jedną emocję lub słowo uczuciowe. Potęga afirmacji tkwi w emocjach.

Pozytywne afirmacje — przykłady

Bazując na powyższej wiedzy, łatwiej będzie sformułować własne spersonalizowane afirmacje. Oto wybrane przykłady afirmacji:

  • Zasługuję na bycie szczęśliwą;
  • Akceptuję siebie i kocham bez względu na wszystko;
  • Panuję nad sobą, dobre emocje wypełniają moją duszę;
  • Wypieram wszystkie negatywne myśli;
  • Jestem wspierana, życie wspiera mnie w czynieniu dobra;
  • Jestem odpowiedzialna za swoje myśli, słowa i czyny.

Przeczytaj też:

Pomysły na prezent dla mamy – 8 nieszablonowych propozycji
7 pomysłów na prezent dla żony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Kategorie
Wybrane dla Ciebie
Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Zamknij
Zamknij
Kategorie