młoda kobieta w czerwonej bluzie obejmująca siebie na bienieskim tle

Jak bardziej kochać siebie? – 7 wskazówek

Uważa się, że miłość do siebie jest wyrazem docenienia własnej wartości i wysokiej samooceny. Słowa „self-love” (ang.) nie są powszechnie używane w badaniach psychologicznych, nie jest to oficjalny termin medyczny. Zamiast tego prowadzi się badania na takie tematy, jak samoocena, poczucie własnej wartości lub współczucie — tematy, które są ściśle związane z miłością do siebie.

Uważa się, że pozytywne uczucia wobec samego siebie są kluczowym aspektem dobrego samopoczucia w ogólnym ujęciu. Na przykład poczucie własnej wartości przyczynia się do odczuwania pozytywnych uczuć i większego zaangażowania (Crocker i Knight, 2005). Na szczęście istnieje wiele sposobów na wzmocnienie uczucia miłości do siebie. Mamy nadzieję, że stosując te strategie, będziesz mogła lepiej poznać swoją osobowość, możliwości i to, jak wartościowa jesteś.

grafika motywacyjna - shine your own light

Oto kilka wskazówek dotyczących self-love:

1. Bądź dla siebie miła

Kiedy oceniamy i krytykujemy samych siebie, możemy poczuć się jeszcze gorzej. Niekiedy jesteśmy dla siebie po prostu wredni. Dlatego próbując rozwinąć miłość do siebie i samoakceptację, ważne jest, aby być dla siebie miłym. Możesz zacząć od napisania adresowanego do siebie listu, w którym wyrażasz empatię — listu, w którym mówisz do siebie delikatnie i opowiadasz sobie wszystkie miłe rzeczy, które chcesz usłyszeć.

2. Miej swoją moc

Jeśli czujesz, że masz niewielką kontrolę lub władzę nad swoim życiem, możesz zacząć czuć się bezradna i beznadziejna. Chociaż nie masz kontroli nad wszystkim, to jeśli się postarasz, możesz znaleźć sposoby na większą kontrolę nad swoim życiem i tym, co Ci się przytrafia. Na przykład możesz wziąć odpowiedzialność za utrzymanie swojego pokoju/mieszkania w czystości. Możesz zdecydować się na sprawianie spontanicznych dobrych uczynków. Albo możesz zacząć pracować nad zdobywaniem nowych umiejętności, które pomogą Ci znaleźć lepszą pracę. Nie jesteś całkowicie bezsilna, a miłość do siebie okażesz, odzyskując kontrolę nad swoim życiem.

grafika motywacyjna - learn to love yourself

3. Spróbuj medytacji

Medytacja ukierunkowana na pogłębienie miłości do siebie może pomóc Ci pracować nad tymi częściami Twojego umysłu, które działają samodestrukcyjnie. Zasadniczo medytacja taka polega na poświęceniu czasu na siedzenie w ciszy, myśleniu pozytywnie o sobie i przypominaniu, że naprawdę jesteś warta miłości.

4. Spróbuj zaprzeczać myślom, które mówią o Tobie źle

Kiedy mamy o sobie negatywne myśli, zazwyczaj w nie wierzymy. Sprawia to, że dołujemy się czymś, co powiedzieliśmy lub pomyśleliśmy. Kwestionując te negatywne myśli o sobie, możesz podejść do nich bardziej obiektywnie i analitycznie, co pozwoli odkryć, że wiele negatywnych rzeczy, które o sobie myślimy, jest nieprawdziwych. Nie musisz się sztywno trzymać każdej myśli, która rodzi się w Twojej głowie.

5. Okazuj miłość innym

Może nie kochasz siebie wystarczająco, ponieważ po prostu nie dajesz światu wystarczającej ilości miłości. Jeśli ćwiczysz kochanie innych, może Ci to pomóc zwiększyć otwartość na miłość i pozytywne emocje, dzięki czemu z większą łatwością przelejesz je również na siebie.

grafika motywacyjna - you are good enough

6. Wybaczaj sobie

Badania pokazują, że przebaczenie może pomóc nam redukować stres i uczucie złości (Harris i in., 2006). Więc jeśli nie okazujesz sobie wystarczającej ilości miłości, ponieważ czujesz się winna z powodu zrobienia czegoś złego w przeszłości, spróbuj odpuścić, wybaczyć sobie i zostawić to za sobą. Podtrzymywanie złości na siebie nikomu nie przynosi pożytku, więc spróbuj być dla siebie bardziej wyrozumiałą.

7. Spróbuj prowadzić dziennik lub pamiętnik

Dziennik może być świetnym sposobem na lepsze zrozumienie i przepracowanie uczuć, które czujemy do siebie. Rozważ więc założenie dziennika, w którym skupisz się na własnej wartości. W tym dzienniku napisz 3 dobre rzeczy, które lubisz w sobie każdego dnia. Pozwoli Ci to łatwiej zauważać w sobie dobre rzeczy, a w przyszłości, gdy trafi się gorsza chwila, będziesz mogła do tych notatek wrócić i poprawić samopoczucie.

Źródło: https://www.psychologytoday.com/ca/blog/click-here-happiness/202103/self-love-tips

Prezent dla psychologa – 9 najlepszych i nieoczekiwanych propozycji
Jak dbać o srebrną biżuterię? – 4 najważniejsze zasady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Kategorie
Wybrane dla Ciebie
Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Zamknij
Zamknij
Kategorie