czyszczenie biżuterii srebrnej specjalną ściereczką

Jak dbać o srebrną biżuterię? – 4 najważniejsze zasady

Pierwszego dnia biżuteria zawsze cieszy oczy i dotyka duszy. Ale czy tak będzie wiecznie? Biżuteria nawet ze szlachetnych kruszców, nie jest odporna na każde warunki. Jeśli te nie będą sprzyjające, z czasem będzie tracić swoje walory estetyczne. Jeśli chcesz by Twoja ulubiona biżuteria zawsze cieszyła połyskiem i nienaganną prezencją, warto zawczasu wdrożyć kilka dobrych praktyk i działań profilaktycznych.

Zasady dbania o biżuterię

Po przyswojeniu i wdrożeniu w życie poniższych wskazówek, nie będziesz musiała się martwić o wygląd Twojej srebrnej biżuterii.

1. Nie narażaj biżuterii na kontakt z chemikaliami

Zdejmuj biżuterię, gdy nakładasz na skórę kosmetyki lub perfumy. Możesz je założyć ponownie już po aplikacji jeśli jest taka potrzeba, choć gdy masz taką możliwość, lepiej by skóra w miejscach kontaktu z biżuterią nie była pokryta kosmetykami. Gdy sprzątasz z użyciem środków czyszczących (np. zmywanie naczyń), również lepiej zdjąć biżuterię.

2. Przechowuj w odpowiednich warunkach

Nawiązując do punktu pierwszego – najlepiej, by opakowanie w którym trzymasz biżuterię było wykonane z materiałów bez udziału chemikaliów szkodzących biżuterii. Właśnie takie są pudełeczka biżuteryjne feliĉa molekulo, nie zawierają chemikaliów, przez które srebro matowieje (tzw. tarnish-free). Dzięki trzymaniu biżuterii w pudełeczkach minimalizujesz też ekspozycję na słońce, wilgoć i ewentualne nieczystości z powietrza. Najlepiej, by każda sztuka biżuterii była przechowywana w osobnych opakowaniach, mogą to być nawet koperty lub woreczki biżuteryjne.

3. Odpowiednie czyszczenie srebra

Do czyszczenia srebra i złota używa się specjalnych preparatów usuwających śniedź i inne zanieczyszczenia. Można biżuterię moczyć w takim płynie lub polerować nasiąkniętą ściereczką przeznaczoną do biżuterii lub do okularów/optyki. Warto pamiętać, że srebro nawet wysokiej próby i najlepszej jakości, może w wyniku oksydacji czernieć i matowieć. Gdy zauważysz taki problem, to płyn do czyszczenia biżuterii bez wątpienia pomoże, choć istnieją również proste, domowe sposoby, np. z użyciem sody kuchennej lub… pasty do zębów!

4. Zdejmuj, gdy nie potrzebujesz

Dobrą praktyką jest zdejmowanie biżuterii na noc, gdy idziesz spać. Podobnie gdy podejmujesz się jakichś prac manualnych. Jest to ważne, by uniknąć potencjalnych uszkodzeń mechanicznych – otarć, odkształceń i innych.

Podsumowanie

Kondycja biżuterii przy dłuższym użytkowaniu zależeć będzie w dużej mierze od tego, jakich warunków doświadcza. Jeśli lubisz swoja biżuterię i chcesz utrzymać jej blask, wdróż profilaktykę od pierwszego dnia, a na pewno spędzicie razem długie i szczęśliwe lata.

Jak bardziej kochać siebie? – 7 wskazówek
Najlepsze prezenty dla chemika – 6 atrakcyjnych propozycji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Kategorie
Wybrane dla Ciebie
Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Zamknij
Zamknij
Kategorie