Kluczem do przyjemności jest wysokie stężenie dopaminy w mózgu. By czuć satysfakcję, musimy dbać o sprawność jej układu, jednak należy też pamiętać o zagrożeniach…
Co to jest dopamina? Dlaczego jej potrzebujemy?
Dopamina to neuroprzekaźnik, który odpowiada za uczucie satysfakcji, rozkoszy, motywacji i ogólnego spełnienia. W mózgu działa w rejonach, które zbiorczo nazywamy układem nagrody. Dopamina wzrasta tak w każdym momencie, który jest dla nas w jakiś sposób przyjemny — gdy oglądamy ulubiony serial, gdy się kochamy, jemy coś pysznego, wygrywamy zawody, przyjmujemy używki. Dopamina razem z serotoniną nazywane są molekułami szczęścia.
Ewolucyjnie dopamina i układ nagrody w mózgu działają po to, by wzmacniać w nas działania, które służą przeżyciu, poprawie zdrowia oraz przedłużeniu gatunku.
Dla przykładu: dojrzałe owoce są dla nas smaczne, co oznacza, że ich spożywanie podnosi poziom dopaminy. W ten sposób kolejnym razem również będziemy dążyć do konsumpcji tego zdrowego pokarmu, by ponownie zastymulować układ nagrody i poczuć się lepiej. W ten sposób mózg nagradza nasze zachowania i utrzymuje ich wzorce.
Oczywiście medal ma dwie strony. Szczególnie w obecnych czasach, gdy rozwój cywilizacji poszedł mocno do przodu, mamy kontakt z wieloma czynnikami drastycznie podnoszącymi dopaminę, a które wcale nie są dla nas korzystne. Mowa tutaj o narkotykach, wysoko przetworzonej żywności, hazardzie i innych, podobnych aktywnościach.
-
Skarpety Molekuły szczęścia35,00zł z VAT
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 35,00zł.
-
Bransoletka sznurkowa Dopamina119,00zł – 149,00zł z VAT
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 119,00zł.
-
Kolczyki wiszące Dopamina139,00zł – 159,00zł z VAT
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 139,00zł.
Jak naturalnie podnieść poziom dopaminy?
Dla zachowania dobrego zdrowia należy unikać szkodliwych aktywności podnoszących dopaminę, ponieważ zbyt silne i częste skoki dopaminy prowadzą do osłabienia wrażliwości całego układu nagrody i zmusza nas do szukania coraz silniejszych bodźców, niekiedy prowadząc do uzależnień. Dobrą praktyką jest natomiast włączanie do swojej codzienności bardziej naturalnych przyjemności w rytmie slow-life, co pozwala nam, zachować homeostazę i odpowiednie funkcjonowanie układu nagrody, nadal ciesząc się przyjemnym działaniem dopaminy.
A więc, co zrobić, by bezpiecznie korzystać z dopaminy?
- Aktywność fizyczna — umiarkowany wysiłek ma bardzo dobrze udokumentowany wpływ na dopaminę, ale też na inne hormony szczęścia, w tym popularne endorfiny.
- Słuchanie muzyki — kolejna aktywność, która dostarcza nam bezpiecznej i umiarkowanej przyjemności bez szkody dla mózgu.
- Spotkania towarzyskie — szczególnie z osobami, które faktycznie lubimy. Unikajmy toksycznych relacji i spotykajmy się z wartościowymi dla nas ludźmi, by osiągnąć w życiu szczęście.
- Ekspozycja na słońce — przebywanie na słońcu i korzystanie z dobrej pogody to świetny sposób na naturalną stymulację dopaminy.
- Dotyk — może to oznaczyć przytulanie, czuły dotyk z bliską osobą, ale też np. masaż relaksacyjny.
- Zdrowa dieta — dla odpowiedniego funkcjonowania układu dopaminy musimy dostarczać zarówno odpowiedniej ilości cegiełek do jej budowy (jak fenyloalanina i tyrozyna), jak i mikroskładników, które regulują procesy biochemiczne zachodzące podczas syntezy i metabolizmu dopaminy.
- Kontrola hormonów — gospodarka hormonów płciowych ma bardzo duży wpływ na działanie układu dopaminy. Trzeba dbać o swoje hormony, regularnie kontrolować ich stan badaniami laboratoryjnymi i konsultacjami lekarskimi, by cieszyć się homeostazą także w kwestii funkcjonowania układu nagrody.
A Ty, masz swoje ulubione sposoby na naturalną przyjemność? Podziel się w komentarzu!
Z wymienionych to ruch -chodzenie i o czymś przyjemnym myślenie,marzenie J.PA