alergia na nikiel w biżuterii

Uczulenie na nikiel – co warto wiedzieć?

Alergia na nikiel dotyka mniej więcej co piątą osobę. Może ona wystąpić w każdym wieku. W przypadku uczulenia na nikiel, należy maksymalnie ograniczyć kontakt z przedmiotami i żywnością zawierającymi ten pierwiastek. Jest to trudne, ponieważ występuje on w naszym otoczeniu dość powszechnie. Co warto wiedzieć o alergii na nikiel?

Uczulenie na nikiel – objawy

Alergia jest nieprawidłową reakcją układu odpornościowego, który powinien chronić nas przed drobnoustrojami. Reakcję alergiczną obserwuje się w przypadku bezpośredniego kontaktu skóry z przedmiotem zawierającym nikiel, takim jak biżuteria, lub po spożyciu pokarmu zawierającego ten pierwiastek. Jeśli dotyka Cię alergia na biżuterię, to najprawdopodobniej chodzi właśnie o obecność niklu. Objawy uczulenia obserwuje się po około 12-48 godzinach po kontakcie z tego typu materiałem. Zmiany mogą utrzymywać się przez 2-4 tygodnie, w rzadkich wypadkach mogą również występować w miejscach na skórze, które nie miały kontaktu z niklem. Główny objaw reakcji alergicznej to wyprysk kontaktowy, czyli wysypka, której towarzyszy swędzenie. Ponadto można zaobserwować zapalenie spojówek, nieżyt nosa, pokrzywkę, nudności, wymioty oraz objawy astmy.

Diagnostyka alergii na nikiel

Objawy tego typu alergii są dość charakterystyczne. Alergolog lub dermatolog nie powinien mieć problemu z postawieniem diagnozy. Ważną kwestią jest podanie lekarzowi informacji na temat okoliczności, w jakich wystąpiły objawy. Jeśli są one bardziej nietypowe, konieczne mogą stać się dodatkowe badania. Podstawowym badaniem jest test płatkowy. Polega on na naniesieniu niklu na skórę i obserwacji reakcji skórnej przez 48 godzin. U osób uczulonych rozwinie się opisana wcześniej reakcja zapalna.

Zapobieganie i leczenie alergii na nikiel

Za rozwój alergii odpowiedzialne są głównie przedmioty codziennego użytku. Mogą być to pieniądze, metalowe zamki, a przede wszystkim biżuteria. Większość srebrnej biżuterii dostępnej na rynku zawiera domieszkę niklu. W przypadku uczulenia bardzo ważny jest ostrożny dobór ozdób. Na szczęście nie trzeba rezygnować z nich całkowicie – biżuteria bez niklu jest dużo mniej popularna, jednak również dostępna w dobrych sklepach. Przykładem jest biżuteria chemiczna feliĉa molekulo. Metalowe guziki i zamki błyskawiczne powinny zostać zamienione na plastikowe. Dodatkowo należy wyeliminować z diety produkty bogate w ten pierwiastek, takie jak sery topione czy rośliny strączkowe. Lekarze i dentyści muszą zostać poinformowani o alergii pacjenta – wiele stosowanych w medycynie implantów zawiera nikiel. Uczulenie nie może zostać do końca wyleczone, jednak istnieją środki, które mogą łagodzić objawy w przypadku ich wystąpienia. Najczęściej stosuje się maści z glikokortykosterydami, które działają miejscowo. W przypadku ciężkiej reakcji alergicznej lekarz może przepisać glikortykosterydy doustne. Popularnymi lekami są także leki przeciwhistaminowe. Histamina odpowiada za rozwój reakcji alergicznych, natomiast leki hamują jej wydzielanie jednocześnie tłumiąc objawy.

Podsumowanie

Alergia na nikiel występuje stosunkowo często. Niestety, dosyć trudno jest zapobiec jej objawom, ponieważ ten pierwiastek występuje w wielu przedmiotach użytku codziennego. Jednak chcąc zminimalizować ryzyko, należy wybierać produkty nie zawierające go w składzie, np. biżuterię bez niklu. Dodatkowo w przypadku wystąpienia silnej reakcji alergicznej można zastosować miejscowe lub doustne leki. Również naczynia używane przez osoby uczulone nie powinny zawierać niklu. Po odpowiedniej diagnostyce nawroty reakcji alergicznej mogą być rzadsze dzięki świadomemu unikaniu szkodliwych dla skóry i organizmu produktów.

Typy urody – jaki z nich reprezentujesz?
Jak zmierzyć rozmiar palca do pierścionka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Kategorie
Wybrane dla Ciebie
Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Zamknij
Zamknij
Kategorie