pisanie pamiętnika

Jak pisać pamiętnik? – Porady i wskazówki

Prowadzenie pamiętnika może być niezwykle ciekawym doświadczeniem, które pozwoli nam przelewać myśli na papier i dokumentować ważne chwile. Wiele znanych osób (nie tylko pisarze) prowadzili takie osobiste zapiski, m.in. Franz Kafka, Leonardo da Vinci czy Thomas Edison. Często mamy szereg różnych pytań i wątpliwości związanych z pamiętnikiem – od czego zacząć, co pisać, jak prowadzić zapiski. Poniżej przedstawiamy garść rad i dobrych praktyk, które z pewnością okażą się pomocne podczas zaczynania przygody z pisaniem pamiętnika.

Od czego zacząć?

Jak zacząć pisać pamiętnik? Początki bywają zwykle najtrudniejsze, jednakże odpowiedź na tak postawione pytanie jest banalnie prosta: wystarczy zacząć. Wiele z nas ma różnego rodzaju wyobrażenia, jak powinno wyglądać takie pisanie – w pokoju musi być odpowiedni klimat, musimy mieć gruby, oldschoolowy notes i mnóstwo wolnego czasu, który poświęcimy na spisywanie myśli. Nie to jest jednak najważniejsze, gdyż liczy się pisanie samo w sobie, a to, kiedy, gdzie i w czym będziemy pisać, zależy jedynie od nas!

Jak zacząć pisać pamiętnik?

Nawet forma pamiętnika nie musi być w żaden sposób narzucona — masz pełną dowolność. Wybierz taką formę pamiętnika, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Mogą to być zeszyty papierowe, notesy elektroniczne lub nawet specjalne aplikacje do pisania pamiętnika.

Widok czystej kartki w wielu z nas wywołuje pustkę w głowie, dlatego pierwsze strony w pamiętniku warto zacząć od kilku prostych zdań – jak się aktualnie czujemy, co robiliśmy, jakie mamy plany na wieczór, i tak dalej. Jeżeli mamy problem ze swobodnym wyrażaniem myśli i otworzeniem się, możemy zacząć pisanie od słów: „Drogi pamiętniku”. W ten sposób wyobrazimy sobie, że piszemy do najlepszego przyjaciela, który zawsze nas wysłucha, zrozumie i nie będzie oceniał. Pamiętajmy, że pamiętnik to coś osobistego i prywatnego, do czego tylko my mamy dostęp – nie musimy więc krępować się w wyrażaniu nawet najsilniejszych emocji i myśli.

Na początku pamiętnika możemy także napisać nasze postanowienia, zawrzeć pewnego rodzaju „umowę” z nami samymi. Zdecydujmy, jak często będziemy umieszczać wpisy, o czym one będą i w jakim celu powstają. Nie jest to jednak konieczny krok – jeżeli nie mamy skonkretyzowanego pomysłu lub nie lubimy ścisłych ustaleń, możemy pisać po prostu to, co będziemy czuć w danym momencie.

Prowadzenie pamiętnika

Kiedy już zaczniemy, może pojawić się kolejne pytanie – właściwe jak się pisze pamiętnik? O czym prowadzić wpisy? Tak naprawdę wszystko zależy jedynie od nas, poniżej przedstawiamy jednak kilka inspiracji i dobrych praktyk pisania:

  1. Zapisywanie wydarzeń minionego dnia.
  2. Wpisy o aktualnym samopoczuciu – na co mamy ochotę? Dlaczego jesteśmy smutni? Co sprawiło nam radość?
  3. Strumień myśli, czyli pisanie tego, co w danej chwili przyjdzie nam do głowy, bez zastanawiania się i poprawiania.
  4. Zapisanie celów i marzeń.
  5. Wklejanie zdjęć, zamieszczanie inspirujących cytatów czy luźnych myśli.

Możemy zdecydować się na jedną z tych propozycji lub łączyć różne formy – wybór zależy jedynie od nas!

Pamiętaj, że pisanie pamiętnika jest prywatną formą wyrażania siebie. Nie musisz się martwić o gramatykę czy interpunkcję. Nikt nie będzie miał wglądu w Twoje zapiski ani nie będzie Cię oceniać.

Dlaczego warto prowadzić pamiętnik?

Przelewanie swoich myśli na papier niesie ze sobą szereg korzyści. Jakie korzyści płyną z pisania pamiętnika? Przede wszystkim pozwala nam lepiej poznać samych siebie – swoje emocje, sposób patrzenia na świat czy postępowania. Pamiętnik mobilizuje także do ubierania luźnych myśli w słowa, co może ułatwić nam komunikację z innymi ludźmi. Regularne wpisy sprawiają także, że stajemy się bardziej uważni na to, co nas otacza i pełniej przeżywamy każdy dzień. Zapisywanie myśli ułatwia przetwarzanie trudnych doświadczeń.

Pamiętnik może też być wspaniałą pamiątką, gdy wrócimy do lektury swoich przemyśleń po kilku/kilkunastu/kilkudziesięciu latach. Daje też łatwy dostęp do ważnych dat i informacji z naszego życia. Pisanie pamiętnika to świetny sposób na zachowanie wspomnień i emocji związanych z przeżytymi chwilami.

Co więcej, pisanie pamiętnika może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Badania pokazują, że pisanie o emocjach i przeżyciach może pomóc w radzeniu sobie z lękiem, depresją czy stresem. Dlatego nie wahaj się i jeżeli tylko chcesz prowadzić pamiętnik – po prostu zacznij!

Jak planować czas? – Poradnik
Jak zdjąć pierścionek ze spuchniętego palca?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Kategorie
Wybrane dla Ciebie
Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Zamknij
Zamknij
Kategorie