Co to jest DNA?

DNA to kwas deoksyrybonukleinowy. W DNA zapisane jest całe Twoje dziedzictwo genetyczne. Informacje w nim zawarte definiują to, jakim człowiekiem jesteś i jakie cechy możesz rozwijać. Jego znaczenie w biologii jest na tyle doniosłe, że podwójna helisa DNA stała się bardzo popularnym motywem w kulturze jako symbol nauki.

Podwójna helisa DNA to struktura DNA, w której dwie nici tworzą spiralę skręconą wokół jednej osi. Helisy te są skierowane przeciwnie do siebie i składają się z połączonych cząsteczek zwanych nukleotydami. W tej strukturze, nici DNA są związane ze sobą przez wiązania nukleotydów, co zapewnia stabilność DNA oraz umożliwia jego replikację i kodowanie informacji genetycznej. Podwójna helisa DNA jest obecna we wszystkich komórkach organizmów wielokomórkowych i jednokomórkowych.

Model DNA na srebrnej biżuterii

Wzór DNA zagościł też w naszej ofercie. Biżuteria biologiczna to doskonała ozdoba dla kobiety zafascynowanej biologią, genetyką lub medycyną, ale też dla każdej innej doceniającej niebanalne wzory. Srebrna biżuteria z DNA jest świetnym pomysłem na prezent w naukowym klimacie.

Srebrna biżuteria z motywem podwójnej helisy DNA to elegancki i nowoczesny dodatek do każdej stylizacji. Ta kategoria obejmuje naszyjniki, bransoletki i kolczyki, wykonane z najwyższej jakości antyalergicznego srebra próby 925. Delikatne i subtelne motywy podwójnej helisy DNA, umieszczone na każdym z tych pięknych projektów, przypominają o tajemnicach i złożoności kodu genetycznego, który jest podstawą życia. Ta biżuteria jest idealna dla osób poszukujących oryginalnego i niepowtarzalnego akcesorium, które odzwierciedla ich zainteresowanie nauką i nowoczesnością. Dzięki swojej elegancji i subtelności ta biżuteria pasuje do różnych stylów i okazji, od codziennych stylizacji po bardziej formalne wyjścia.

Podwójna helisa DNA

Budowa DNA

DNA zbudowane jest z podwójnej helisy, na którą składają się nukleotydy. Poszczególne nukleotydy, a konkretniej deoksyrybonukleotydy, zbudowane są z cukru deoksyrybozy i reszty kwasu fosforowego oraz jednej z czterech zasad azotowych zwanych wskaźnikami nukleotydów:

  • Adenina (A)
  • Cytozyna (C)
  • Guanina (G)
  • Tymina (T)
Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Zamknij
Zamknij
Kategorie